6 wskazówek, aby uzyskać lepsze zdjęcia w słabym świetle

6 wskazówek, aby uzyskać lepsze zdjęcia w słabym świetle
1024 768 PawelFoto.com.pl • Fotografia ślubna i nie tylko...

Fotografowanie w słabym świetle nie jest łatwe do opanowania, zwłaszcza jeśli używasz smartfona. Próba zrobienia zdjęcia w ciemnym otoczeniu może często prowadzić do serii nieudanych prób, kończących się frustracją. Obrazy są zbyt ciemne lub bardzo zaszumione. Kolejnym problemem jest rozmycie ruchu, ponieważ aparaty w smartfonach mają tendencję do wydłużania czasu otwarcia migawki, aby lepiej eksponować obrazy w niesprzyjających warunkach oświetleniowych.

Nie rezygnuj! Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uzyskać lepsze zdjęcia w słabym świetle.

Tryb nocny

Jeśli Twój smartfon ma taką funkcję, możesz jej użyć do ulepszenia zdjęć zrobionych przy słabym świetle. Działa podobnie do zdjęcia HDR, wykonując serię zdjęć przy różnych poziomach ekspozycji. Następnie łączy je i wyciąga szczegóły ze wszystkich zdjęć, aby utworzyć jak najlepszy obraz końcowy.

Dodatkowe światło

Nie jestem fanem używania lampy błyskowej. Tworzy ona za ostre światło i niszczy szczegóły w cieniach, ale jest dostępny we wszystkich smartfonach i naprawdę pomaga przy fotografowaniu w słabym świetle. To najprostszy sposób na doświetlenie sceny tam, gdzie brakuje nam światła.

Inną opcją jest inwestycja w zewnętrzne oświetlenie (np. przenośny panel LED. Nie są drogie a mogą być bardzo przydatne).

Tryb manulany

Tryb automatyczny aparatu może dobrze zmierzyć ekspozycję, ale często pojawiają się problemy w fotografowaniu przy słabym oświetleniu. Jednym ze sposobów na ulepszenie fotografii przy słabym oświetleniu jest użycie trybu ręcznego, aby uzyskać pełną kontrolę nad aparatem.

Tryb manulany oferuje głownie trzy ustawienia:
przysłonę, ISO i czas otwarcia migawki. Są one określane jako „trójkąt ekspozycji”.

Prawidłowo naświetlony obraz można uzyskać zwiększając czułość ISO lub wydłużając czas otwarcia migawki.
Ogólna zasada jest taka aby wydłużać czas otwarcia migawki tylko na tyle, na ile pozwala na to obiekt. Jeśli fotografowany obiekt jest nieruchomym obiektem, w razie potrzeby możesz otworzyć migawkę na kilka sekund. Upewnij się, że telefon jest nieruchomy na czas ujęcia; możesz użyć statywu lub ustawić telefon, tak aby stał stabilnie. Jeśli obiekt się porusza, będziesz zmuszony zwiększyć czułość ISO, co z pewnością da nam niestety większe zaszumienie zdjęcia.

Jeśli masz w smartfonie opcję do zmiany przysłony, ustaw ją tak szeroko, jak to możliwe. Umożliwi to dotarcie większej ilości światła do czujnika, a tym samym lepsze oświetlanie obrazu. Pamiętaj, że szersza apertura jest reprezentowana przez mniejszą liczbę.

Użyj statywu

Do fotografowania z długim czasem naświetlania możesz użyć statywu. Ustaw najniższą czułość ISO (aby uzyskać doskonałą jakość obrazu) i zrób zdjęcie z dłuższym czasem otwarcia migawki.

Zdjęcia w formacie RAW

Coraz więcej urządzeń posiada opcję fotografowania w formacie RAW. Obraz RAW jest to nieskompresowany, nieedytowany plik obrazu. Zachowuje wszystkie dane przechwycone przez czujnik, dzięki czemu jest to znacznie większy plik, ale nie tracący na jakości. Ponadto można poddać go bardziej zaawansowanej edycji.

Plik RAW pozwoli Ci wydobyć więcej szczegółów z cieni (i świateł). Możesz także kontrolować takie rzeczy, jak balans bieli i kolory, bez utraty jakości.

Edycja zdjęć

Wykonanie zdjęcia to zwykle połowa sukcesu. Druga połowa to edycja. Do edycji zdjęć możemy użyć takich aplikacji jak Snapseed, Adobe Lightroom czy Adobe Photoshop Express.