Fotografia krajobrazu smartfonem

Domyślam się, że twój telefon prawdopodobnie jest w stanie zrobić zadowalające zdjęcie krajobrazu w domyślnym trybie automatycznym, ale pójdźmy trochę dalej.

Tryb Pro oraz RAW

Jeśli Twój telefon posiada tryb „pro”, który zapewnia ręczną kontrolę ustawień, przełącz się na ten tryb.

Co najważniejsze, jeśli twój telefon zapisuje pliki w formacie RAW wykorzystaj to! Podczas edycji zdjęcia będziesz miał możliwość łatwiejszej zmiany balansu bieli, odcieni kolorów i uratowanie szczegółów ze świateł i cieni, przy mniejszej degradacji obrazu niż w przypadku zwykłego pliku JPEG.

W krajobrazach zmiana balansu bieli jest często kluczowa i daje nam duże pole manewru podczas edycji (szczególnie wtedy, kiedy chcemy ocieplić tony podczas pięknego zachodu słońca).

Minusem fotografowania w trybie RAW jest to, że twoje obrazy będą wymagały trochę większego nakładu pracy podczas edycji.

Poranki i wieczory

W fotografii krajobrazowej najważniejsza jest pora dnia, ponieważ oświetlenie zmienia się całkowicie, gdy słońce zbliża się ku zachodowi. Najlepszą porą dnia na złapanie pięknego światła jest wschód lub zachód słońca. Słońce jest nisko na niebie przez obie pory dnia, co powoduje kierunkowe światło i długie cienie rzucane na scenę.

Najgorszym zaś momentem na zdjęcia, jest zwykle południe, ponieważ ostre światło nie stworzy nam zbyt wielu szczegółów w cieniach, co powoduje, że sceny mogą wyglądać na płaskie i pozbawione życia.

Sprawdzaj pogodę

Pogoda odgrywa ogromną rolę w każdej fotografii plenerowej. Różne warunki pogodowe zmienią scenę, całkowicie odmieniając jej nastrój, oświetlenie i kolory. Nie zakładaj też, że zła pogoda oznacza złe zdjęcia. Często nastrojową atmosferę krajobrazu tworzą np. kłębiące się ciemne burzowe chmury.

Najgorszą pogodą w fotografii krajobrazowej jest zwykłe, szare niebo, które nie posiada tekstury chmur – brak jest wtedy ciekawego światła i kontrastu.

Szeroki kąt i zoom

Eksperymentuj z obiektywem szerokokątnym i zmiennoogniskowym.
Jeśli Twój telefon ma tryb szerokokątny, bądź obiektyw zmiennoogniskowy zoom – koniecznie go wypróbuj.
Superszeroki kąt pozwoli nam uchwycić bardzo dużą część sceny na jednym zdjęciu. Teleobiektyw zmiennoogniskowy w telefonie, pozwoli nam skupić się na niektórych szczegółach. Zwróć uwagę na interesujące formacje skalne, wzory w krajobrazie lub nietypowe kształty.

Zainteresuj widza pierwszym planem

Szukaj na pierwszym planie elementów które zainteresują widza twoją sceną. Pnie drzew, porośnięte mchem skały, a nawet piękne polne kwiaty – wszystko to może przyciągnąć wzrok widza. Kiedy jesteś na szczycie wzgórza i robisz ujęcie, poświęć kilka minut na rozejrzenie się wokół, za czymś, co możesz umieścić na swoim zdjęciu.

Linie wiodące

Linie wiodące to także świetne elementy genialnej kompozycji krajobrazu. Miej oko na ścieżki, lub inne ciągnące się długie elementy, które wchodzą w scenę – jest to właśnie perspektywa, która pozwala oku widza podążać wzdłuż linii prosto do Twojego obrazu.

Prosty horyzont

Jeżeli twój telefon wyświetla na ekranie linie siatki lub narzędzie do poziomowania, użyj ich, aby upewnić się, że linia horyzontu jest prosta.

Edycja

Edytuj swoje zdjęcia. Twój obraz nie jest w 100% gotowy po naciśnięciu przycisku migawki. Aby go ulepszyć wystarczy kilka poprawek w aplikacji do edycji, aby przekształcić zwykły „pstryk” w piękne dzieło sztuki.

Do edycji zdjęć na smartfonie polecam aplikacje:
Snapseed, Lightroom Mobile, Photoshop Express.